Hogyan válasszak kapunyitó motort magamnak?
Számos előnnyel és nagyfokú kényelemmel tud járni gépkocsi bejárós kapunk automatizálása, így nem csoda, hogy erről a témáról egyre többet lehet olvasni, egyre népszerűbbek a kapunyitó motorok. Összeszedtük azokat az információkat, melyeket mindenképpen érdemes megfontolni a kapunyitó motor vásárlása előtt, mert ellenkező esetben nem fogjuk tudni elkerülni a buktatókat. Ez pedig oda vezethet, hogy idő előtt meghibásodik a motor, ami rossz telepítésből adódó hiba esetén nem garanciális probléma. Úgyhogy érdemes nagyon megnézni a motorokat, számba venni a saját igényeinket, hogy a kettőt összevetve némi segítséggel akár, de ki tudjuk választani a számunkra megfelelő kapunyitó motort.
Miért érdemes kapunyitó motort vásárolni?
Alapvetően kényelmi és műszaki előnyök miatt szokás kapunyitó motort telepíteni. Kényelmi szempontok lehetnek a következők: nem kell kiszállni az autóból egy esős napon, hogy kinyissuk a kaput, majd utána visszazárni. Lehetőségünk lesz beengedni másokat akár a házból vagy a hátsókertből, de ez még nem minden. A motor az előre beprogramozott, pontos végállásoknak köszönhetően óvja a tolókapu szerkezetét, a manuális működtetéssel ellentétben nem tudja túlfeszíteni sehol a kaput.
Kapunyitó motor telepítése előtt mire figyeljünk?
Rendkívül fontos figyelembe venni a környezeti adottságokat a kapunyitó motor telepítésénél. Hegyen, dombon lévő kapuknál előfordulhat, hogy nem vízszintesen nyílik, hanem valamelyik irányba dől. Ilyenkor a kapunyitó motornak nagyobb erőt kell kifejteni. Ennek következtében előfordulhat, hogy nagyobb kapura tervezett motort kell vásárolni. Ez a tény viszont nem igaz akkor, amikor egy nehezen járó, több helyen is akadó kapuról beszélünk. Ebben az esetben nem megoldás az erősebb motor. Először a lehetőségekhez mérten rendbe kell rakni a kaput, hogy könnyebben járjon és utána jöhet csak a kapunyitó motor telepítése. A kapunyitó motornak szüksége lesz majd feszültségre, általában 230V, de van, hogy 24 vagy 36V. A kapu telepítésekor javasolt már a vezetékezést is megoldani legalább az egyik, de inkább a kapu mindkét pilléréhez. Érdemes úgy megoldani, hogy ugyanezen a szálon tudjon futni a 12, valamint a 24V-os kábel is, ami majd a kiegészítőkhöz (fotocella, villogólámpa) lesz fontos.
Mi alapján válasszak kapunyitó motort magamnak?
Ehhez mindenképp szükségünk lesz pár információra a kapuról. Először is a kapu szélessége, ami majd nagyban meghatározza nekünk a kapu súlyát is. Ugyanis a motoroknál meg szokták adni azt a maximális szélességet és a kapu maximális súlyát, amit még az adott motor hosszú távon, magabiztosan mozgatni tud. Következő hasznos szempont, hogy mennyire lesz sűrűn használva a motor. Magától értetődő módon nem ugyanolyan motort szoktak telepíteni egy családi házba, mint egy társasházba, ahol sokkal több ember nyitja és zárja napi szinten a kaput. Ezt az adatot a motornál az üzemhányad jeleníti meg. Az általunk forgalmazott Roger Brushless motoroknál például a 100% üzemhányad azt jelenti, hogy tökéletesen megfelel intenzív használatra, így nyugodtan telepíthetjük társasházakba, frekventált helyekre. Ezek 24V-os vagy 36V-os motorok nem tudnak felmelegedni sűrű nyitás-zárás ciklus ellenére sem. Azonban, hogy ha nem szükséges nekünk napi 500-1000 nyitás-zárással számolni, akkor tökéletesen megfelelnek a hagyományos 230V-os motorok.
Az okostelefonok világában fontos lehet, hogy mobillal is tudjuk üzemeltetni kapunkat. Ez esetben ezt is érdemes jelezni a telepítést végző szakembernek, ugyanis ezt egy külső kiegészítővel tudjuk jelenleg megtenni. Azonban ez a kiegészítő olyan hasznos funkciókat is tud, mint az állapotvisszajelző funkció. Erről a funkcióról itt olvashat bővebben. Roger tolókapunyitó motoroknál lehetőség van mágneses végálláskapcsolóval kérni a motort, ami csak nagyon minimális plusz költséget jelent (kb. 5000 Ft). Viszont annál sokkal többet tud adni nekünk.
A mágneses végállás nem tud befagyni télen sem, ami azt jelenti, hogy mindig magabiztosan fogja nyitni a kapunkat. Ha spórolni szeretnénk és mechanikus végálláskapcsolóval kérjük a motort, akkor könnyen kellemetlen helyzetbe kerülhetünk. Télen előfordulhat, hogy befagy, ami miatt megeshet az is, hogy nem tudjuk kinyitni a kaput. Vagy ami rosszabb, elindul a kapu, de a befagyott végálláskapcsoló miatt nem tudja hol kell megállnia, így túl tud szaladni, mely komoly károkat okozhat.
Nincsen személybejárós kiskapuja?
Akkor Önnek hasznos lehet a Roger és Nice tolókapunyitó motoroknál is használt kiskapu vagy személybejárós kapu funkció. Ennek feltétele, hogy a motor a gyári vevőjével legyen szerelve. Illetve, hogy minimum két szabad csatornánk legyen a kapunyitó távirányítón, mert akkor lehet az egyik gombra feltanítani a kiskapus nyitást-zárást a másikra pedig a teljes nyitást.
Hogyan épül fel egy tolókapunyitó motor szett?
Nálunk a tolókapunyitó motor szettek tartalmazzák az összes szükséges alkatrészt, ami a működéséhez elengedhetetlen lenne. Magán a motoron kívül találunk még a csomagban 1 vagy akár 2 db gyári, többcsatornás (kettő vagy 4) kapunyitó távirányítót, fotocellát, ami a biztonságos működtetéshez nélkülözhetetlen. Nálunk kaphatóak olyan szettek is, amelyekhez akár 4 méter fogaslécet is adunk, így azt se kell külön beszerezni.
Egy szett általában így épül fel, de rengeteg további kiegészítőt tudunk javasolni Vásárlóinknak annak érdekében, hogy mindenki igényét teljes mértékben ki tudjuk elégíteni. Kevésbé ismert márkák által forgalmazott motorok esetén felmerülhet az a probléma, hogy nem kaphatóak hozzá alkatrészek. A nálunk kapható motorokhoz óriási raktárkészlet tartozik és a háttérben több, mint 20 éves tapasztalat rejtőzik, ennélfogva a kellő profizmussal és rugalmassággal tudunk a különböző helyzetekre megoldást nyújtani.
Ajánlott a fent említett szempontok figyelembevételével körbenézni boltunkban vagy a webshopon. Amennyiben kérdés merülne fel tolókapunyitó motorokkal kapcsolatban vagy műszaki segítségnyújtást szeretne kérni, keressen minket bizalommal, kollégáink szívesen segítenek.