Minden, amit az állapot visszajelző funkcióról tudni kell
Az állapot visszajelző funkció sok embernek fogja tudni megkönnyebbíteni, illetve biztonságosabbá tenni az életét, minimális pénzráfordítással. Ebben a cikkben szó lesz arról, hogy mi is az az állapot visszajelző funkció, kinek lehet hasznos, milyen rendszerekkel, illetve márkákkal kompatibilisek az eszközök. Végül de nem utolsó sorban konkrét termékeket is fogunk javasolni, hogy segítsük a döntés meghozatalát az állapot visszajelző funkcióval kapcsolatban.
Mi az az állapot visszajelző funkció?
Konyhanyelven összefoglalva: azt a funkciót nevezzük állapot visszajelző funkciónak amikor az automatizált kertkapunk, garázskapunk vagy akár redőnyünk küld nekünk egy jelet, amiből mi tudjuk, hogy milyen állásban van. Ez történhet a távirányító rezgésével, de leggyakrabban telefonos applikációval érjük el ezt az információt. Különböző termékektől, gyártóktól függően ez akár azt is jelentheti, hogy a kapu éppen nyitódik, csukódik, zárva vagy éppen nyitva van abban az adott pillanatban. Ehhez azonban kell vásárolnunk minimum 1 db, de van, ahol két kiegészítőt is. Nem kell azonban megijedni, mert nem kell majd a gatyánkat is rákölteni.
Kinek lehet hasznos az állapot visszajelzés?
Kapunyitó motorunkhoz vagy redőny csőmotorunkhoz különböző helyzetekben nagyon jól tud jönni ez a kis opcionális kiegészítés. Először vegyük például azokat, akik nagyon forgalmas útról kanyarodnak be a kapun és félnek attól, hogy a „seggükben” jövő autós esetleg figyelmetlen és nem fog megállni. Ebben az esetben hasznos lehet egy kis előre gondolkodással, hogy ha tudjuk, hogy mondjuk 1 perc múlva hazaérünk, akkor előre ki tudjuk nyitni a kapunkat, így nem tartjuk fel a forgalmat 20-30 másodpercig, amíg a kapunk kinyílik.
A második példához vegyük alapul, hogy garázskapunk az utcára nyílik, vagyis nincsen előtte kertkapunk. Ilyenkor kifejezetten fontos szempont a biztonság. Ugyanis, ha valamilyen okból kifolyólag mégse csukódik le a garázskapu, akkor tárva nyitva marad a ház az illetéktelen betolakodók előtt. Bizonyos applikációnál akár értesítést is kaphatunk, hogy a garázs továbbra is nyitva van, biztos nem szeretnénk-e bezárni, ami jelentős károktól óvhat meg minket. De ugyanez az eset előfordulhat kertkapunál is.
Harmadik példánk pedig a redőnyökre vonatkozik. Tegyük fel, hogy az egész ház fel van szerelve redőnymotorral. Ekkor, abban az esetben, ha elmentünk nyaralni, egy speciális relének köszönhetően távolról is tudjuk működtetni a redőnyeinket. Ez több szempontból is fontos lehet. Ha vannak virágok, növények a házban, amiknek nagy a fényigényük, fel tudjuk nekik húzni a redőnyünket. De előfordulhat az is, hogy nyáron nem szeretnénk, hogy nagyon felmelegedjen a lakás, ezért amikor oda süt a nap, akkor lehúzzuk. Majd később, a délután folyamán vissza. Persze, mindezt automatizálni is tudjuk, de ha éppen otthon nem süt a nap, akkor fölösleges lehúzni a redőnyt. Ezzel a funkcióval a fent említetteket folyamatosan monitorozni tudjuk, hogy milyen állapotban van – nyitott vagy zárt - az adott eszköz.
Honnan tudom, hogy az én motorom képes-e ilyesmire?
Mivel az állapot visszajelző funkció egy eléggé újszerű találmány, így erre leginkább a nagyobb gyártók rendezkedtek be és a főleg az újabb motorjaikkal. Amennyiben Roger kapunyitó motorunk van, gyári Roger vezérléssel, akkor a vezérlésen a +SC és COM feliratokat kell majd keresni, mert oda lehet majd bekötni az eszközt, ami tud jelet adni egy applikációnak. Nice motorok esetében egy IT4 Wifi megvételére lesz szükség, itt egy telefonkábellel kell összekötnünk ezt a kiegészítőt és feltelepíteni a Wifire. Ehhez az kell, hogy a motorunkon egy IBT4N nevű port csatlakozót tartalmazzon a vezérlő, máskülönben nem fogjuk tudni megoldani az összeköttetést. Az újabb Spy és Spin modellek már többnyire ezzel a opcióval jönnek piacra. A Somfy Bidi rendszere is képes állapot visszajelzésre, azonban csak viszonylag korlátoltan. Itt nem telefonról tudjuk megnézni, hogy tényleg végbement-e a folyamat, csak arról kapunk egy rezgéses visszajelzést, hogy a távirányító vette a jelet. Abban az esetben, ha szeretnénk az állapotjelző funkciót beüzemelni, de nem vagyunk benne biztosak, hogy az általunk vásárolt motorról tudunk-e jelet levenni, kérdezzünk meg erről egy szakembert.
Milyen konkrét termékeket tudtok javasolni?
Ha Nice rendszerben gondolkodunk, akkor egy IT4 Wifi modult kell vásárolnunk, melyet egy telefonkábellel tudunk összekötni a kapunyitó motorral. Hátránya, hogy a kábel rövidsége miatt közel kell lennie a motorhoz. Sajnos azonban nem vízálló, így olyan helyen kell tárolnunk, ahol biztosan nem ázik meg. Onnantól viszont, hogy telepítve van, elég magabiztosan teszi a dolgát, megbízható kis eszköz. Előnye, hogy csupán egy eszköz csatlakozik a Wifire, így nem zavarja a többi eszközt, ami csatlakozik az internethez. A Roger Brushless, szénkefe nélküli rendszernél hamarosan elérhető lesz a B-connect funkció, aminek köszönhetően valószínűleg szintén csak egy eszközt kell majd megvásárolni. Addig azonban egy új gyártó, a Nextalite termékeivel tudjuk ezt kiküszöbölni. Ez esetben szükségünk lesz egy Plano-Lock vezérlőre és egy Lock-Switch állapot érzékelő kiegészítőre. A Plano-Lock ellentétben a Nice kiegészítőjével nem oszt Wifi jelet, csak fogadni tud és enélkül nem is tud működni. Ez azt jelenti, hogy a kapunkig el kell érnie a Wifi jelnek, mely hogy ha nem teljesül, egy Wifi erősítővel orvosolható. Hátránya, hogy ez a két eszköz külön-külön csatlakozik a hálózatra, ami okozhat nehézségeket, ha nem elég stabil az internetelérésünk.
Összefoglalás
Számos helyzetben hasznos funkció tud lenni az állapot visszajelzés. A jövőben egyre több termék és applikáció lesz, ami ezekhez hasonló távoli elérést fog lehetővé tenni. Jelenleg a Nice és a Roger termékeknél a fent említett módokon tudjuk ezt megvalósítani. Az anyagi ráfordítást is figyelembe véve nem elképzelhetetlen, hogy szépen lassan az emberek igénye növekszik az ilyen kiegészítők irányába.