Minden, amit a pergola vásárlásról tudnod kell
Amikor egy pergola kiválasztásáról van szó otthonodhoz, számos fontos tényezőt figyelembe kell venni. Ebben a cikkben részletesen megvizsgáljuk, miként választhatod ki a tökéletes pergolát az igényeidnek és az otthonod stílusának megfelelően. Választ találsz arra is, hogy építeni vagy vásárolni érdemes, mekkora költségekkel kell számolnod és hogy mennyire tartós befektetés a pergola.
A pergolák típusai
A legtöbb pergola, amit látunk vagy fa vagy linóleum. Vannak azonban fém és üvegszálas pergolák is. Azon kérdés eldöntése, hogy melyiket részesíti előnyben az ember, attól függ, hogy melyik tetszik neki a legjobban, mennyit szeretne költeni és hogy hajlandó-e elvégezni néhány alapvető karbantartást, hogy a pergola egy életen át tartson.
Nézzük először a legnépszerűbb pergola típusokat - a fát és a linóleum anyagból készült pergolákat.
Fa pergolák
A fa pergolák határozottan rusztikusabb, természetesebb stílust és érzést kölcsönöznek a kertünknek. A festett vagy nyomás alatt kezelt fa általában az egyik legolcsóbb fajta egyedi pergola, amelyet megvásárolhatunk. Azonban, ha az ember egy kicsit igényesebb anyagú fa pergolát szeretne, mint például a cédrus vagy a vörösfa az ár jelentős mértékben kezd el emelkedni.
Nyilvánvalóan ezeknek a keményfáknak a természetes szépsége és tartóssága miatt megéri az árát. A nyomás alatt kezelt fenyő és más tipikus faanyagok a vegyi kezelésnek köszönhetően rothadás- és rovarállóak. A cédrusfa természetes ellenállást nyújt, nem tartalmaz vegyi anyagokat, mindamellett, hogy gyönyörűen természetes színe van, az illata is meglehetősen kellemes. Azonban inkább szárazabb éghajlatra való, de a sok napsütés hatására fennáll a veszélye, hogy idővel szürkés színűre száradhat.
Linóleum pergolák
A linóleum pergolák stílusos, elegáns és harmonikus megjelenést biztosítanak a pergola számára. Ráadásul, mint a legtöbb ember tudja, a linóleum gyakorlatilag karbantartásmentes. Ebben az esetben csupán rendszeres magas nyomású mosást kell végezni (1-3 évente) a szennyeződések, penész, fű, stb. eltávolítására, amelyek megjelenhetnek a pergolánkon, de ez főleg a különösen nedves éghajlatokra jellemző.
Az évek során azonban a linóleum törékenyebbé válhat és könnyebben megrepedhet vagy kilyukadhat. Érdemes egy kicsit többet költeni, hogy a pergola kizárólag kiváló minőségű anyagokból készüljön. Talán az egyik hátránya a linóleum pergoláknak az, hogy többnyire a fehér szín változataiban érhető el, a színválaszték viszonylag korlátozott. A linóleum anyag azonban nagyon megfizethető megoldás lehet a pergola számára, még akkor is, ha általában kicsit költségesebb, mint a nyomás alatt kezelt fa.
Üvegszálas vagy fém pergolák
Az üvegszálas vagy fém pergolák ötvözik az eddig említettek előnyeit, ugyanis kivételesen hosszú élettartamúak, kevés karbantartást igényelnek és rendkívül esztétikus megjelenést biztosítanak a kertünknek. Az üvegszálas kompozit nem rozsdásodik, nem korrodálódik, nem gödrösödik, függetlenül attól, hogy milyen környezetben van. A festéket is rendkívül jól tartják és nem szívják magukba a nedvességet (ami a festék repedezésének és hámlásának első számú oka).
Az üvegszálas gerendák nagyobb távolságokat is képesek átfogni, mint a fa vagy a linóleum; a szilárdság/tömeg arányuk megakadályozza, hogy saját súlyuk alatt megereszkedjenek a szerkezetek.
Mindezek mellett az üvegszálas pergolák az egyik legdrágább pergolatípus. Mivel ez egy erős és sokoldalú anyag, ez a költségekben is tükröződik - az üvegszálas pergolák költségei jelentősen magasabbak, mint a linóleumból és a fából készült szerkezetek. Ráadásul csupán kevés gyártó van, aki üvegszálas pergolát készít, így hosszabb átfutási idővel kell számolni.
Különböző fémek is felhasználhatóak a pergolák építéséhez, beleértve az alumíniumot és az acélt. Az alumínium pergolák könnyűek és soha nem rozsdásodnak, ami ideális azok számára, akik az óceán közelében élnek. Könnyű súlyuk miatt azonban gondosan és megfelelően kell őket rögzíteni, mert máskülönben egy erős szél kicsavarhatja vagy megrongálhatja őket. Ha porszórt alumíniumot választunk, több színválasztékot és nagyobb védelmet is kapunk a pénzünkért. A SELT SB400 és SB400 PRO bioklimatikus pergola például minden tekintetben teljesen testre szabható.Építés vagy vásárlás: Melyik olcsóbb?
A pergola kiválasztása előtt fontos eldönteni, hogy saját magad szeretnéd építeni vagy inkább egy kész pergolát vásárolnál (ezermesterek előnyben). Sokan úgy vélik, hogy az építés olcsóbb lehetőség, de érdemes alaposan átgondolni az időt és energiát, amit a saját pergolánk felépítése igénybe vesz. Az előre gyártott pergolák gyakran könnyen telepíthetőek és minimális időráfordítással már élvezhetjük is a pergola előnyeit.
Hogyan válassz pergolát?
A pergola kiválasztásakor számos tényezőt figyelembe kell venni:
- Stílus: Válaszd ki a stílust, amely illeszkedik az otthonod környezetéhez és stílusához. Vannak modern, rusztikus és hagyományos pergola designok is.
- Anyag: A pergolák különböző anyagokból készülhetnek, például fa, fém vagy műanyag. Fontos, hogy az anyag időjárásálló és tartós legyen.
- Méret: Határozd meg, mekkora területet szeretnél lefedni a pergolával. Mérj pontosan, hogy a pergola pontosan illeszkedjen a rendelkezésre álló helyre.
Mennyibe kerül egy pergola?
Nagyszerű kérdés! És az őszinte válasz az, hogy ez nagyon változó. Valójában attól függ, hogy milyen méretet keresel és honnan vásárolsz.
A tisztességes pergolákat meglehetősen olcsón (200-300 ezer Ft körül) lehet megvásárolni olyan nagy boltokban az OBI és társai, de azt kapod, amiért fizetsz. Tapasztalatunk szerint ezek a pergolák néhány évnél tovább nem tartanak ki, különösen, ha a környékre rossz időjárás vagy erős szél jellemző.
Ha olyan felépítményt szeretnél vásárolni, amely évtizedekig kitart, egy minőségi gyártó mellett érdemes letenni a voksodat, például a SELT. A költségek még ekkor is nagyon eltérőek lehetnek, általában az anyagok minőségétől, a pergola méretétől, az építkezés helyétől stb. függ.
A pergola jó befektetés?
A pergola kiválasztásának egyik fontos szempontja az, hogy jó befektetés-e az ingatlan értékét tekintve. Egy jól tervezett és telepített pergola nemcsak növelheti otthonod értékét, hanem kellemes szabadtéri teret is nyújthat családod és barátaid számára a kerti grillezések alkalmával.
Milyen tető és oldalsó takaró elemek választhatóak?
Számos pergola árnyékolási lehetőséget kínálunk, hogy megvédd magad az időjárás viszontagságaitól.
Zsaluziás pergoláink szellőzős tetőredőnnyel rendelkeznek, egyszerű felhúzó mechanizmussal a nyitáshoz/záráshoz, amely a fogantyú elfordításával teljesen időjárásálló teret tud kialakítani. Az esővizet zökkenőmentesen elvezetik a lábak belső oldalán található, speciálisan kialakított csatornákon, így nem kell attól tartani, hogy bármi kár esik a pergolában heves esőzések ellenére sem.
Behúzható tetőpergoláink innovatív funkcionalitást és dizájnt kínálnak a nap, a szél és az eső elleni védelem érdekében a legújabb technológiák felhasználásával. Az ár általában magasabb az érintett motorok és rendszerek miatt.
Választható oldalsó paravánok is rendelkezésre állnak, beleértve a szabványos fényvédőket és a naphálós árnyékolókat. Az extra tartósság és a maximális kényelem érdekében minden prémium építésű pergolánk kiváló minőségű időjárásálló anyagokat használnak, beleértve a textilénből készült tető- és oldalfalakat, amely PVC bevonattal szőtt poliészter (nem nyúló fonalból készült), amely páratlan erősségű, tűzgátló, hőszigetelhető, penészálló hatású és hatékonyan ellenáll a hőmérséklet okozta szélsőséges időjárási viszonyoknak.
A pergola történelme
Mostanra valószínűleg többet megtudtál a pergolákról, mint amennyire valaha is érdekelt. De még egy érdekes tény: Lehetséges, hogy a pergola a legrégebbi, még ma is használatos szabadtéri lakóépület.
Ha pergolákról készült képeket lát, hajlamos az ember egy gyönyörű olasz kertre vagy francia borvidékre gondolni. Úgy tűnik, hogy a pergolák sajátos európai hangulatot árasztanak a letűnt korokból is. Maga a név a latin pergola szóból ered, amely egy kiálló ereszre utal.
De elhinnéd, hogy a pergolák egészen az ókori Rómáig és Egyiptomig nyúlnak vissza? Az alábbi kép az olaszországi Palestrina nílusi mozaikjában ábrázolt pergola, amely a kutatások szerint a Kr. e. 2. vagy 1. század környékén épült és az egyiptomi élet jeleneteit ábrázolja. Az egyiptomiak a pergolát oktatórendszerként használták szőlőtermesztésre. Míg ez egy lekerekített szerkezetet ábrázol, amely inkább lugas alakú, az a tény, hogy elég nagy volt ahhoz, hogy padokat helyezzenek el, inkább pergolának minősíti. Az ókori Ázsiában is találtak pergola típusú építményeket. Valószínű tehát, hogy a pergola a kertépítészet egyik legrégebbi, ma is használatos stílusa!
Reméljük, hogy ez a cikk segített tisztázni a pergolák kiválasztásával kapcsolatos kérdéseidet. Emlékezz arra, hogy az otthonod stílusához és az igényeidhez igazítva válaszd ki a megfelelő pergolát, hogy éveken át élvezhesd a szabadtéri kényelmet és meghittséget.
Forrás:
https://sunslifestyle.com/blog/everything-you-need-to-know-about-buying-a-pergola/
https://www.homesteadstructures.com/blog/pergolas-101-everything-you-need-know-buying-pergola